Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Czym jest inteligentny dom i czy warto go mieć? Obalamy mity dotyczące tematu!

0

Inteligentny dom jest teraz odmieniany przez wszystkie przypadki. Czym właściwie jest to, co nazywamy w pełni zautomatyzowaną twierdzą? Inteligentny dom to taki, który jest w stanie reagować na zdarzenia lub potrzeby swoich domowników. Chodzi o to, że Ty jesteś w stanie wydawać mu polecenia, a on odpowiednio reaguje. Nie chodzi już jedynie o takie rzeczy, jak włączanie/wyłączanie światła i regulacja termostatu, bo to jest oczywiste. Czym jest współczesny inteligentny dom? Dowiedz się, jak działa i jakie są jego wady i zalety!

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to technologie, które pozwalają na sterowanie wyposażeniem za pomocą głosu lub w aplikacji w telefonie czy tablecie. Dzięki temu właściciele domów mogą sterować automatyką, niezależnie od tego, czy znajdują się w innym pokoju, czy w innym mieście.

Inteligentny dom – jak to działa?

Każde inteligentne urządzenie posiada wbudowany mikrokomputer, który może łączyć się z centrum akcesoriów lub bezpośrednio z siecią WiFi. Daje nam to możliwość sterowania urządzeniami lub odczytywanie ich stanów z dowolnego miejsca. Do podstawowych elementów inteligentnego domu należą inteligentne gniazdka, czujniki ruchu, temperatury, włączniki i przekaźniki. Dzięki nim możesz ustalić, kiedy mają włączać lub wyłączać się ważne urządzenia elektryczne. To nadzwyczajna wygoda i dodatkowe oszczędności.

Inteligentne oświetlenie w Twoim domu

Zaraz na inteligentnymi gniazdkami idzie inteligentne oświetlenie. Wyobraź sobie, że Twój syn nie wyłączył światła u siebie w pokoju, a jesteście już 300 kilometrów od domu. Co robić? Przede wszystkim nie panikować i nie dzwonić po teściową. W inteligentnym domu możesz za pomocą aplikacji na swoim smartfonie lub tablecie sterować światłem.

Smart home, który kiedyś był drogim gadżetem, teraz jest miejscem, które może pomóc Ci w walce z rosnącymi cenami energii i pozwala Ci być bardziej ekologicznym. Weźmy na przykład ogrzewanie. Dzięki specjalnym czujnikom i instalacji Ty sam zdecydujesz, w którym pokoju masz mieć wyższą temperaturę, a w którym akuratnie sytuacja musi być odwrotna. Inteligentny dom to nie tylko redukcja kosztów ale także, ale również bezpieczeństwo. Jego podstawą są rozmaite urządzenia – od różnego rodzaju czujek, po kamery monitoringu.

Czujnik prawdę Ci powie!

Czujki możesz zainstalować w inteligentnym domu różne. Mogą to być na przykład czujniki gazu bądź dymu. W tym ostatnim przypadku można dostać nawet czujnik informujący o ulatniającym się dwutlenku węgla.

Jeśli mieszkasz w bloku to bardzo ciekawą opcją jest czujnik zalania. On jeszcze przed sąsiadem z góry poinformuje Cię, gdy w mieszkaniu zacznie niebezpiecznie rosnąć poziom wody, której nie powinno tam być. Możesz zainwestować również w inteligentny czujnik otwarcia. Chodzi o to, byś w momencie, gdy złodziej sforsuje Twoje okno, wiedział o tym od razu i mógł zawiadomić odpowiednie służby.

Kamery monitoringu, a także sposób ich instalacji to kwestia, która zależy od Twoich preferencji. Wybór jest oczywiście bardzo duży i można z niego skorzystać.

Niektóre z najmądrzejszych, inteligentnych urządzeń wykorzystują sztuczną inteligencję, dzięki której można je „wytrenować” do zachowywania się w określony sposób w określonych momentach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również inteligentny dom audio. Chodzi o to, by muzyka podążała za Tobą w momencie, gdy Ty zmienisz miejsce pobytu. Możesz przechodzić z nią od pokoju gościnnego do salonu i łazienki.

Równie ciekawą opcją jest sterowanie roletami. Możesz robić to z poziomu smartfona, jak również ustawić dokładnie moment, w którym będą się one otwierać i zamykać. Wyobraź sobie, że możesz ustawić otwarcie rolet w sypialni z pierwszymi promieniami słońca bądź ze światłem księżyca.

Zalety i wady posiadania inteligentnego domu

Skoro mniej więcej wiesz już, czym jest inteligentny dom, to warto także krótko wspomnieć o tym, jakie są jego wady i zalety. Zanim zainwestujesz w to nowoczesne rozwiązanie, musisz zastanowić się, czy inteligentna technologia to sprytne posunięcie dla Twojego domu? Inteligentny dom jest wygodny. Wyobraź sobie sytuację, że jednym kliknięciem przycisku możesz zamknąć bramę garażową. Jednym kliknięciem przycisku. Inteligentna technologia może uchronić Cię przed koniecznością powrotu do domu. W ten sposób technologia takiego lokum jest wybawcą zapominalskiego właściciela.

Inteligentny dom to oszczędności. Możliwość regulacji z daleka czegoś takiego, jak termostat, może przyczynić się do oszczędności na miesięcznych rachunkach za energię czy ogrzewanie. Jeśli zdecydujesz się na specjalne czujniki, które wykrywają obecność ludzi w danym pomieszczeniu, nie będziesz musiał nic robić. Wystarczy, że odpowiednio zaprogramujesz swój system i możesz być pewien, że w przypadku, gdy wejdziesz do domu w zimowy wieczór odpowiednie systemy sprawią, że będziesz miał raj na ziemi. To samo dotyczy gorącego lata i działania klimatyzacji.

W inteligentnym domu ważna jest również kwestia bezpieczeństwa. Od zamków do drzwi, przez światła z czujnikami, po domofony z funkcją wideo, które pozwalają zobaczyć, kto czeka na Ciebie za drzwiami – technologia inteligentnego domu może zmienić Twój dom w prawdziwą fortecę.

Wszyscy wiemy, że ceny nieruchomości idą w górę. To świetny moment, aby jeszcze podnieść wartość swojej nieruchomości. Według analityków – domy inteligentne są o około 5 procent droższe niż tradycyjne. Dlaczego? Przede wszystkim to inwestycja w nowe technologie ale również ogromny skok w przyszłość.

Przyznaj, że powyższe powody są mocno przekonujące. A co powiesz na to, że rozwiązanie w postaci inteligentnego domu ma również wady? Przede wszystkim, w wypadku braku internetu (offline) nie jesteś w stanie nic zrobić. Pamiętaj, że hakerzy nie śpią i cały czas się uczą. Są w stanie, z trudnościami, dostać się do nawet najbardziej chronionego, inteligentnego domu.

Najważniejszy jest jednak niekwestionowany fakt – technologia inteligentnego domu to sprytne posunięcie dla każdego. Urządzenia wykorzystywane w ramach inteligentnego domu (na przykład żarówki) są niedrogie i łatwe w instalacji, a gdy już się na nie zdecydujesz, to prawdopodobnie będziesz się zastanawiać, jak sobie bez nich radziłeś.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl