Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Inteligentne oświetlenie domu – jak działa i dlaczego warto je wykorzystać? Wyjaśniamy!

0

Wysokie ceny energii elektrycznej sprawiają, że szukanie sposobów na oszczędzanie stało się – chcąc czy nie chcąc – obowiązkiem każdego właściciela budynku bądź mieszkania. Jedną z takich metod, która cieszy się stale rosnącą popularnością, jest wykorzystanie w domu inteligentnego oświetlenia. Jak działa takie rozwiązanie i dlaczego warto się na nie zdecydować? Dowiedz się, jakie niesie ono za sobą korzyści!

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie dostępne jest dla każdego, bo jego koszt jest relatywnie mały w porównaniu z zyskami, jakie zauważysz po upływie określonego czasu. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów żarówek i akcesoriów, które pozwalają we własnym zakresie zbudować inteligentne oświetlenie swojego domu!

Zalety inteligentnego oświetlenia domu

Niewątpliwą zaletą inteligentnego oświetlenia domu jest oczywiście możliwość oszczędzania dużej ilości energii. To ma oczywiście dwa aspekty. Pierwszy – ekonomiczny i bardzo odczuwalny dla Twojej kieszeni. Drugi to zdecydowanie działanie proekologiczne. Mniejsze zużycie prądu to zdecydowanie mniejsza emisja CO2 do atmosfery i czystsze powietrze.

Inteligentne oświetlenie to bezpieczeństwo

Kolejną zaletą inteligentnego oświetlenia domu jest bezpieczeństwo. Je również można rozumieć wieloaspektowo. Przede wszystkim to kwestia możliwości wyłączenia światła, o którym się zapomniało. Po co marnować prąd, gdy nikogo nie ma w domu? Czasem jednak – gdy wyjeżdżasz na urlop – możesz zdecydować się na włączanie świateł o określonej porze. Wszystko po to, by zapewnić wrażenie, że ktoś jest w domu. Masz wtedy prawie stuprocentową pewność, że nikt nie wkradnie się do Twojej twierdzy, kiedy Ty jesteś na wakacjach. Trzecią zaletą jest fakt, iż osoby starsze oraz niepełnosprawne mogą sobie pozwolić na takie inteligentne oświetlenie, które zapewnia im komfort i poprawia jakość życia.

Przykłady produktów, które czynią oświetlenie inteligentnym

W jakie produkty warto zainwestować, by Twoje oświetlenie było inteligentne? Na początek warto bliżej przyjrzeć się żarówce WIFI Shelly Duo – znajdziesz ją w ofercie naszego sklepu. Produktem tym możesz sterować dzięki aplikacji Shelly.Cloud. Unikalny suwak pozwoli Ci na zarządzanie jasnością światła. Jeśli pragniesz, by styl Twojego pokoju był w klimacie vintage, zainwestuj w produkt Shelly z tej serii. Dzięki niemu możesz np. ustawiać godziny, o których żarówka ma świecić z pełną mocą, a kiedy z mniejszą mocą.

Firma Shelly wie, co to znaczy inteligentne oświetlenie. Dzięki ich urządzeniom możesz bez pomocy smartfona, czy tabletu sterować żarówką jak chcesz. Dodatkowo zastosowanie przycisku scen pozwala na obsługę bezprzewodową oświetlenia - podobnie jak pilot do telewizora i to ty decydujesz jaka akcja ma się wydarzyć po jego naciśnięciu. Poza tym nowoczesny wygląd potwierdza tylko opinię o tym, iż inteligentne oświetlenie jest nie tylko oszczędne, ale i piękne.

Inteligentne oświetlenie potrzebować będzie również licznika energii, który możesz wykorzystać do monitorowania wszystkich urządzeń, które masz w domu. To dzięki takiemu urządzeniu dowiesz się, ile energii zużywasz, a ile produkuje twoja instalacja fotowoltaiczna. Oczywiście całość sterowana jest przez WiFi.

Idźmy dalej. Na rynku dostępne są żarówki, które obsługują 16 milionów kolorów. Oczywiście produkt taki sterowany jest przez smartfona i umożliwia zmianę koloru światła, jak chcesz o każdej porze. Dodatkowo, można taką żarówkę zaprogramować tak, że będzie zmieniała kolor w rytm muzyki.

Jeśli chcesz, aby oświetlenie zapalało się, gdy wchodzisz do danego pomieszczenia, możesz rozszerzyć swoją instalację o czujniki ruchu. To one, w połączeniu z oświetleniem, dadzą Ci możliwość ustawienia tego rodzaju udogodnienia.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentne oświetlenie domu?

Dzięki inteligentnemu oświetleniu możesz budzić się i zasypiać dzięki włączanej i wyłączanej automatycznie żarówce. Rano może budzić Cię także delikatnie rozpalająca się żarówka. Kiedy zaś będziesz zasypiał, ona sama będzie stopniowo gasnąć.

Niektóre żarówki inteligentne możesz zaprogramować tak, że kiedy tylko pojawisz się w okolicach swojego domu, to możesz mieć pewność, że dom czekać będzie na Ciebie oświetlony. W innym przypadku istnieje możliwość, iż po prostu ustalisz godzinę, o której światła w całym, bądź w określonych punktach domu, mają się zapalić.

Inteligentne światło to szereg możliwości dla Twojego nastroju i aktualnej aktywności. W zależności od tego, czy akurat biegasz na bieżni, czy może pracujesz z domu, możesz ustalić odpowiednie wartości natężenia światła. Badania wskazują, że kolory odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o naszą produktywność czy odpoczynek.

Producenci inteligentnego oświetlenia poszli jeszcze dalej. W niektórych modelach żarówek istnieje możliwość takiego ustawienia, że światło padające, odpowiadać będzie aktualnym scenom w filmie, grającej muzyce czy nawet akcji w grze komputerowej.

Inne elementy Twojego inteligentnej instalacji?

Oświetlenie w inteligentnym domu to nie wszystko. Musisz jeszcze zadbać o inne elementy elektryczne, by Twoja instalacja mogła nazywać się inteligentną. Mogą to być na przykład inteligentne gniazdka. Dzięki takiemu gadżetowi poradzisz sobie w sytuacji, która przeraża każdego dorosłego użytkownika.

Przypominasz sobie mianowicie, że zostawiłeś włączone żelazko. Dzięki inteligentnemu gniazdku jesteś w stanie odciąć w nim dopływ prądu. Nie musisz już myśleć o najgorszych scenariuszach, a po prostu działać z zimną krwią.

Do tego mogą dojść opisane wcześniej czujniki ruchu, które pozwalają ustawić włączanie i wyłączanie światła w momencie wejścia oraz wyjścia z domu.

Pamiętaj, że inteligentne oświetlenie to dopiero początek. Z czasem możesz zdecydować się automatyzować inne obszary działania Twojego domu. Niech będzie to na przykład zasłanianie i odsłanianie rolet. Nawet jeśli marzy Ci się ekspress do kawy, który możesz zaprogramować w ten sposób, że zacznie robić kawę w momencie, gdy Ty jesteś przed drzwiami, to już nie jest to science fiction. To stało się już rzeczywistością – i bez wątpienia warto z tego korzystać!

Jak widzisz, inteligentne oświetlenie domu ma masę zalet. Jeśli myślisz o tym, by wykorzystać je w swoich wnętrzach, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór inteligentnych rozwiązań, które z pewnością ułatwią Ci życie i podniosą komfort codziennego funkcjonowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl