Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

SHELLY PRO 4PM – wykorzystanie w standardowej instalacji elektrycznej

0
SHELLY PRO 4PM – wykorzystanie w standardowej instalacji elektrycznej

Shelly wychodząc na potrzeby rynku wprowadza nowe urządzenia z serii PRO, które umożliwią tworzenie instalacji scentralizowanych, gdzie centrum sterowania naszego domu jest w jednym miejscu, w przeciwieństwie do pozostałych produktów, które instalowaliśmy w puszkach tworząc infrastrukturę zdecentralizowaną.

Oczywiście w wypadku projektowania nowych instalacji możemy stworzyć infrastrukturę typu gwiazda i każdy włącznik oraz każde gniazdo i punk świetlny doprowadzić do naszej rozdzielni, a tam już sterować jego aktywnością. 

Ale ten wpis dotyczy wykorzystania Shelly Pro 4PM w naszych standardowych instalacjach domowych, gdzie kilka gniazd oraz kilka punktów świetlnych jest pod jednym bezpiecznikiem i trudno jest bezpośrednio sterować tworząc sceny i automatyzacje, ale możemy weryfikować ile każda linia pobiera mocy i ewentualnie ją wyłączyć.

Taki model zastosowałem w instalacji w bliźniaku II poziomowym do sterowania 4 obwodami:

  1. Oświetlenie parter
  2. Oświetlenie piętro
  3. Gniazda parter
  4. Gniazda piętro

Oczywiście w instalacji były również gniazda do łazienek, kuchni oraz pralni, które nie objęte zostały sterowaniem.

Robiąc taką instalację trzeba pamiętać, że urządzenia Shelly PRO 4Pm działa na jednej fazie – tzn. Możemy sterować jedynie obwodami, które są zasilane z pojedynczej fazy, ponieważ wszystkie wejścia na przekaźniki są w urządzeniu zmostkowane. Mając to na uwadze urządzenie zabezpieczyłem bezpiecznikiem 20A, a każdy obwód w zależności, czy było to oświetlenie 10A oraz 16A dla obwodów z gniazdami.

Największą korzyścią już pierwszego dnia okazało się, że wzmacniacz włączony pobierał ponad 15 W mimo, że nie był wykorzystywany. Dowiedzieliśmy się również, że centra gaminigowe młodzieży mieszkającej w mieszkaniu nawet nie aktywne pobierają ponad 10 W.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl